Bloodmoon - Supportforum

Επιστροφή   Bloodmoon - Supportforum > Παιχνίδι&Υποστήριξη > Στρατηγική&Tακτικές

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-09-12, 21:41   #11
Nocturna
Junior Member

Προεπιλογή

Το να παίζεις αποστολές που σου επιφέρουν μόνο χρυσό, σίγουρα δε θα σου επιφέρει μια καλή θέση στο Πάνθεον. Ωστόσο δε, για το εκάστοτε επίπεδο σου, θα είσαι λίγο Σταλλόνε, δύσκολα θα σε ρίχνουν οι αντίπαλοι. Ο χρόνος όμως έχει δείξει ότι αυτοί που παίζουν για εμπειρία, βγαίνουν κερδισμένοι, αφού παίρνουν γρηγορότερα καλύτερα αντικείμενα, περισσότερο χρυσό από αποστολές και περισσότερο χρυσό από τον Νεκροθάφτη. Μακροπρόθεσμα, συμφέρει αδιαμφισβήτητα.

Προσωπικά, παίζω μόνο για χρυσό (Όχι, δεν αναιρώ τα προηγούμενα λόγια μου), μου αρέσει να ανεβαίνω αργά και σταθερά. Εκτός αυτού, ο κύριος λόγος που το κάνω αυτό, είναι η εφαρμογή της τακτικής των ''κρυφών'' ανταμοιβών που ανέφερε ο Άργος. Πιστεύω αξίζει.

Όπως είπε και ο Vasilis1818 όμως, εξαρτάται από την νοοτροπία του καθενός. Δεν υπάρχει τίποτα κλισέ, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Ο χρήστης Nocturna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-12, 23:17   #12
Άργος
Community Manager

Το avatar του χρήστη Άργος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nocturna Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός αυτού, ο κύριος λόγος που το κάνω αυτό, είναι η εφαρμογή της τακτικής των ''κρυφών'' ανταμοιβών που ανέφερε ο Άργος. Πιστεύω αξίζει.
Προσπερνάω το πρώτο κομμάτι του μηνύματος σου Nocturna γιατί το εδώ θέμα στοχεύει σε άλλο διαχωρισμό των αποστολών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Stoker Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως ανάρτησα αυτό το θέμα όχι για να ξανακάνουμε συζήτηση για το αν πρέπει κάποιος να επιλέγει χρυσό ή εμπειρία.
Εξάλλου έχει ήδη αναπτυχθεί διεξοδικά σε άλλο σημείο.
Οπότε, Nocturna, θα επέλεγες την αποστολή (βγάζω τελείως την εμπειρία από την εξίσωση, προφανώς ισχύει το ίδιο με ανάλογη μετατροπή):
2 λεπτά, χρυσός 100
από την
6 λεπτά, χρυσός 300
ευελπιστώντας σε ανάλογη ανταμοιβή, ή κάποιο αντικείμενο.

Να σου θέσω άλλο ένα ερώτημα:
2 λεπτά, χρυσός 80
από την
6 λεπτά, χρυσός 300

Τί θα διάλεγες;

Επίσης να σημειώσω, σαν παρατήρηση από μένα, πως αρχικά στο παιχνίδι υπάρχει περισσότερη όρεξη, οπότε επιλέγονται και μικρές αποστολές. Αργότερα, όταν για κάποιο λόγο υπάρχει κούραση, επιλέγονται μεγαλύτερες αποστολές.
Δεν είναι λίγες οι φορές που πιάνω τον εαυτό μου να επιλέγει μια 6λεπτη αποστολή, ενώ υπάρχουν καλύτερες επιλογές 2 λεπτών, για να εξοικονομήσω λιγότερους περισπασμούς σε μια παράλληλη ασχολία (πχ μια ταινία).
Παλιά 19-09-12, 04:34   #13
Nocturna
Junior Member

Προεπιλογή

Συνεχίζω να πιστεύω στην ''καρδιά των καρτών'' ( ) και θα διαλέξω την 2λεπτη, μπας και αποκομίσω κάποια καλή κρυφή ανταμοιβή στα επόμενα 4 λεπτά που αποφάσισα να μην σπαταλίσω στη συγκεκριμένη αποστολή.
Ο χρήστης Nocturna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-12, 16:42   #14
Vasilis1818
Senior Member

Προεπιλογή

2-3 φορες μου ειχε τυχει να ειμαι στο οριο για να παρω το λεβελ...
Ηταν η τελευται ααποστολη 6 λεπτων αλλα με εφτανε στο τσακ για να μην παρω το λεβελ. Οποτε επειδη δεν μπορουσα να περιμενω πατησα μια 2λεπτη
προσπαθοντας να φανω τυχερος μηπως και στην επομενη μου εβγαζε Ψευτικο Αιμα και το επαιρνα... Τελικα φανηκα ολες τις φορες ατυχος αλλα αξιζε η προσπαθεια

Δεν ειναι παντως λιγες οι φορες που επιλεγω επιτηδες 2λεπτες αποστολες μηπως και βρω ειτε περισσοτερα ψευτικο αιμα ειτε καλυτερες πανοπλιες...
Περα δηλαδη απο την εμπειρια.
Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following User Says Thank You to Vasilis1818 For This Useful Post:
Παλιά 19-09-12, 20:59   #15
Stoker
Senior Member

Το avatar του χρήστη Stoker

Προεπιλογή

Για το πρώτο δίλημμα που έθεσε ο Άργος δηλαδή αν αντί για 3λεπτη προτιμούσα 6λεπτη,
σε αυτή τη περίπτωση ίσως προτιμούσα τη δεύτερη.
Όμως 3λεπτες αποστολές μου δίνονται,μόνο μια ή δύο φορές,στο τελευταίο 5λεπτο της αντοχής μου.
Κυρίως εκτελώ αποστολές των 2',4' και 6' και το συνδυασμό αυτών.

Δεν θα προτιμήσω τη πιο σύντομη,μόνο στη περίπτωση που μου δίνεται αιματόλιθος ή
κομμάτι εξοπλισμού με καλύτερα χαρακτηριστικά από αυτό που έχω ήδη.
Όμως ποτέ δεν θα εκτελεσω 6λεπτη αν έρθει μαζί με 2λεπτη.
Ίσως επιτρέψω στον εαυτό μου,που και που,μια μικρή παρασπονδία
αν οι αποστολές δεν έχουν μεγάλη χρονική διαφορά,
δηλαδή να εκτελέσω μια 4λεπτη αντί για 2λεπτη ή 6λεπτη αντί για 4λεπτη(όπως προείπα σπάνια).

Ήθελα να πω και κάτι για την ανάπτυξη χαρακτήρα παίζοντας ως 'χρυσοθήρας'.
Θεωρώ ότι το δίλημμα χρυσός ή εμπειρία δεν πρέπει να τίθεται.
Μάλλον,συμφωνούμε όλοι ότι η εμπειρία είναι σημαντική.
Τώρα,το βρίσκω μάλλον άσκοπο να παραμένω σε ενα επίπεδο για 8-10 μέρες προκειμένουνα θωρακίσω το χαρακτήρα μου,μαζεύοντας χρυσό,κυρίως από χρονοβόρες αποστολές και με εργασία στον Ιβάν,
όταν κάποιος άλλος με προσπεράσει και με 5 επίπεδα διαφορά να με νικήσει στην αρένα.
Και μην πείτε ότι με τα καλύτερα χαρακτηριστικά θα υπερισχύσετε γιατί αυτός θα έχει και καλύτερο εξοπλισμό(αν παίξει λίγο λογικά),άρα θα ισοφαρίζει τα στατιστικά σας και μεγαλύτερη θωράκιση.
Απλά θα είστε όπως είπε και κάποιος παίκτης στο βρεττανικό φόρουμ"το δυνατότερο παιδί στη παιδική χαρά".
Και αν κοιτάξετε και στο δικο μας,το έχουν επισημάνει και συμπαίκτες μας,παλιότερα.
Άρα δεν "παραβιάζω ανοιχτές πόρτες"...
Θα είχε κάποιο νοήμα να παίζεται εντατικά ο χρυσός αν υπήρχε ένα τέλος στο παιγνίδι,
δηλαδη,ας πούμε,ότι τελειώνει όποιος φτάσει το επίπεδο 500...Όμως φευ!(ίσως,ο Άργος ξέρει κάτι παραπάνω).
(Προσοχή!Εκφράζω προσωπική άποψη και δεν κατηγορώ κανένα,δες υστερόγραφο)

Και για να συνδέσω τα πιο πάνω με το τρόπο ανάπτυξης με σύντομες, παίζοντας έτσι
και μαζεύω το καλύτερο εξοπλισμό για το επίπεδό μου και μένω σχετικά λίγο σε κάθε επίπεδο,
ενώ πότε μαζεύω περισσότερη εμπειρία και πότε περισσότερο χρυσό,χωρίς να με απασχολεί τι από τα 2 είναι το καλύτερο.
Μάλλον είναι ένας τρόπος παιχνιδιού που ταιριάζει σε "αμερικανάκια"δηλ.customer's friendly!!!
(Λίγος αυτοσαρκασμός δεν βλάπτει...)

Ίσως πάλι να κάνω λάθος για όσα είπα και σας κούρασα.Συγγνώμη...

Υ.Γ.Hellena, υπάρχουν παίκτες και εδώ και αλλού που παίζουν μόνο για ένα από τα δύο.
Όμως είναι και θεμιτό και όμορφο αφού δίνει ποκιλία στο παιχνίδι.
Ο χρήστης Stoker δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following User Says Thank You to Stoker For This Useful Post:
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές