Bloodmoon - Supportforum

Επιστροφή   Bloodmoon - Supportforum > Παιχνίδι&Υποστήριξη > Στρατηγική&Tακτικές

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-09-12, 10:07   #1
Stoker
Senior Member

Το avatar του χρήστη Stoker

Προεπιλογή Σύντομες αποστολές:Πανάκεια ή κόλαφος;

Γειά σας φίλοι,
Απλά ήθελα να καταθέσω μερικές διαπιστώσεις μου πάνω στο παιγνίδι,αν και αρχάριος ακόμη.
Από την αρχή αποφάσισα να παίζω με τις πιο σύντομες σε διάρκεια αποστολές.
Θεώρησα ότι ήταν πιο συμφέρον για το χαρακτήρα μου να παίζω 3 δίλεπτες αποστολές παρά μια εξάλεπτη(με φίλτρο ταχύτητας).
Έτσι διαπίστωσα ότι είχα 3 οφέλη:
Πρώτον,παίζοντας περισσότερες αποστολές (ανά 100 αντοχή),αύξανα γρήγορα την φήμη μου στις πόλεις,
με αποτέλεσμα,τώρα,να έχω από 40-50 επίπεδα παραπάνω σε κάθε πόλη,
και μάλλον γιάυτό το λόγο έχω πάντα καλό εξοπλισμό για το επίπεδό μου.
Δεύτερον,είχε θετική επίπτωση σε 2 κατορθώματα του χαρακτήρα μου(δόξα και αποστολές).
Τρίτον ,και πιο σημαντικό, εύρισκα συνήθως και άλλους αιματόλιθους εκτός του ένα που δίνεται με την σύνδεση(μέχρι και 3 επιπλέον),
έτσι είχα πάντα αρκετούς για να αγοράζω φίλτρα χωρίς να χρειαστεί να πάω πίσω το παιγνίδι μου.
Επίσης και ο χρυσός που μαζεύω είναι ικανοποιητικός
αν και απέχει από τον χρυσό που μπορεί να μαζέψει κάποιος παίζοντας ως "χρυσοθήρας".
Πάντως το ισοφαρίζω με τον καλύτερο εξοπλισμό και
ενώ αρνιέμαι μια εξάλεπτη αποστολή που δίνει όπλο και χρυσό με σύνολο 15000(πάντα για το επίπεδό μου),
έχω παρατηρήσει ότι ίσως δοθεί και δίλεπτη αποστολή(αργότερα) επίσης με όπλο.Έτσι το έλλειμα μειώνεται.
Όμως υπάρχει και μειονέκτημα.
Η εξέλιξη του χαρακτήρα μου είναι αργή γιατί συνήθως οι συντομότερες αποστολές έρχονται με λίγη εμπειρία,
Μπορεί βέβαια να έχω καλά χαρακτηριστικά για το επίπεδό μου αλλά χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα
αφού στην αρένα μπορώ να νικήσω ενεργό παίκτη το πολύ 2-3 επίπεδα παραπάνω,και αν.
Σε αυτό,όμως,πιθανόν δεν οφείλεται ο συγκεκριμένος τρόπος ανάπτυξης αλλά μάλλον στο ότι τα μεγαλύτερα επίπεδα από εμένα
έχουν πλεονέκτημα σε ότι και αν κάνουν...
Ευτυχώς που υπάρχουν και οι ανενεργοί.
Βέβαια,καθώς όλο και πιο πολλή εμπειρία χρειάζεται για να ανέβω τα επόμενα επίπεδα,ίσως αυτός ο τρόπος παιχνιδιού
να μην είναι και ο πιο ενδεδειγμένος και να χρειαστεί,πια,να παίζω αποστολές που δίνουν τη μεγαλύτερη εμπειρία...

Αυτά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.
Συγγνώμη αν το θέμα έχει ήδη θιχτεί.όμως δεν το έχω δει.
Και όπως όλοι,έτσι και εγώ δεν διαθέτω το "αλάθητο του Πάπα" και όποιος θέλει μπορεί να διορθώσει ή να συμπληρώσει...
Ο χρήστης Stoker δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Stoker For This Useful Post:
Παλιά 16-09-12, 12:11   #2
Vasilis1818
Senior Member

Προεπιλογή

Πολυ σωστα αυτα που λες ομως να σε διορθωσω σε κατι αν θες.
Συμφωνα με αυτα που ξερω δηλαδη.

Παράθεση:
Η εξέλιξη του χαρακτήρα μου είναι αργή γιατί συνήθως οι συντομότερες αποστολές έρχονται με λίγη εμπειρία
Δεν ισχυει απολυτα.
Αν για παραδειγμα κανεις 3 φορες 2λεπτη αποστολη που σου δινει 200 εμπειρια
η 1 αποστολη 6λεπτη με 600 εμπειρια ειναι ακριβως το ιδιο.
Πολλες φορες μαλιστα συμφερει να παιρνεις 2λεπτες αποστολες διοτι υπαρχει πιθανοτητα να μαζευεις περισσοτερη εμπειρια απο τις 6λεπτες διοτι οι 6λεπτες δεν δινουν παντα φουλ εμπειρια συμφωνα με τα λεπτα τις αποστολης. Αν το κοιταξεις θα το δεις.
Παράθεση:
Βέβαια,καθώς όλο και πιο πολλή εμπειρία χρειάζεται για να ανέβω τα επόμενα επίπεδα,ίσως αυτός ο τρόπος παιχνιδιού
να μην είναι και ο πιο ενδεδειγμένος και να χρειαστεί,πια,να παίζω αποστολές που δίνουν τη μεγαλύτερη εμπειρία...
Σε καθε λεβελ που παιρνεις χρειαζεται ολο και περισσοτερη εμπειρια για να ανεβεις λεβελ. Ομως καθε αποστολη σε καθε λεβελ που παιρνεις αυξανει την εμπειρια που παιρνεις. Κι αν βρισκεσαι σε φατρια τοτε μοιραζονται ολα οποτε δεν εχεις προβλημα.
Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Vasilis1818 For This Useful Post:
Παλιά 16-09-12, 20:07   #3
Stoker
Senior Member

Προεπιλογή

Στο πρώτο που έθιξες έχεις δίκιο.Δεν ισχύει απόλυτα γι'αυτό και το 'συνήθως'.Μπορεί μια δίλεπτη και μια εξάλεπτη με την ίδια εμπειρία να είναι το ίδιο αλλά έρχονται μαζί με χρυσό και ίσως εξοπλισμό.Οπότε η επιλογή της σύντομης αποστολής εξαρτάται από τι ακριβώς θέλει κανείς...
Πάντως,χρειάζομαι 5 μέρες για να ανέβω επίπεδο,παίζοντας έτσι και χωρίς έξτρα αντοχή.
Δηλαδή για να έρθω στο δικό σου επίπεδο χρειάζομαι :162-86=76x5=380 μέρες!!!
Φέξε μου και γλίστρησα...Τι είναι,όμως,380 μέρες προς στην αιωνιότητα...

Στο δεύτερο που θίγεις,δηλώνω ,καθαρά,άγνοια για το τι συμβαίνει σε μεγαλύτερα επίπεδα.όπως στο δικό σου.Παρατήρησα,όμως,ότι ενώ από κάποιο επίπεδο και μετά η εμπειρία που χρειάζεται για να πας στο επόμενο μειώνεται,ύστερα πάλι αυξάνεται!!!
Π.χ.στο επίπεδό μου(86) για να πάω στο επόμενο (87) χρειάζεται +1607 περισσότερη εμπειρία,από123 σε 124, +611,και μετά απο 162 σε 163, +628 και από 177 σε 178, +633!
Πάντως για να λες ότι ο τρόπος ανάπτυξης χαρακτήρα με σύντομες αποστολές,ευδοκιμεί και πιο ψηλά δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω...
Παλιά 17-09-12, 02:08   #4
MAIDEN 21
Banned

Προεπιλογή θα μιλησω γενικα, γιατι αλλιως....θελει τηλ.!!! :P

αν συνεφεραν μονο οι 2λεπτες θα'μασταν χαζοι ολοι οι αλλοι που παιρνουμε και τις αλλες...και πολυ πιθανον να μην υπηρχαν καν!!!...
αυτο που εχει σημασια λοιπον ειναι να καταληξεις καταρχην αν θες να παιζεις με χρυσο 'η με εμπειρια 'η με το συνδιασμο τους και απο κει και περα για μεχρι ποτε/τι λεβελ, γιατι προφανως και δεν μενει "σταθερο" αυτο ανεβαινοντας!!!...
(ειχα γραψει πχ στο προφιλ μου παλιοτερα ποιος ειναι ο σωστος τροπος παιχνιδιου -για μενα- για να παιξει καποιος νεος παικτης και τι μου απεφερε αυτος=σε 4 μολις μηνες και με μολις 60 ευρω, 35η θεση στο πανθεον και 8η μολις στους λυκους!!!!!!...)
απο κει και περα το ποια αποστολη ειναι η καλυτερη ειναι το πλεον ευκολο για να αποφασισεις/διαλεξεις....
πολυ απλα οποια σου δινει περισσοτερα ανα λεπτο στο στατιστικο που θες....
δλδ πχ θες να δινεις προτεραιοτητα στο χρυσο,οκ?
εχεις λοιπον μια 2' που σου δινει πχ 200 χρυσο και μια 6' που σου δινει 700....
(αφου δινεις προτεραιοτητα στο χρυσο και οχι πχ στον συνδιασμο τους, προφανως και δεν σε νοιαζει τι επιρροη/εμπειρια αντιστοιχα δινουν, ετσι?...)
αρα προφανως και διαλεγεις την 6' αφου στο λεπτο σου δινει 700/6=116,67 ενω η 2' μονο 100....!!!
βεβαια, αν η διαφορα ειναι μικρη η' και μηδαμινη (οπως στο πχ που ειπατε πριν με τη 2' να δινει ας πουμε 200 και την 6' 600 'η και 624 πχ, δλδ 100 στο 1' η καθεμια 'η 104 η 6' - σιγα τη διαφορα δλδ...), τοτε προφανως και 'η συγκρινεις και την επιρροη/εμπειρια της καθεμιας 'η απλα παιρνεις τη 2' ωστε να κανεις περισσοτερες, ακριβως με τη λογικη που προτιμας τις μικροτερες μεχρι τωρα (κακως!!!)...
ελπιζω να σε καλυψα!!...
Ο χρήστης MAIDEN 21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following User Says Thank You to MAIDEN 21 For This Useful Post:
Παλιά 17-09-12, 11:29   #5
Vasilis1818
Senior Member

Προεπιλογή

Με λιγα λογια
Αναλογως πως παιζεις διαλεγεις και τις καταλληλες αποστολες.
Ειναι απλο
Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-12, 20:52   #6
Stoker
Senior Member

Προεπιλογή

Φίλε MAIDEN 21,ευχαριστώ για την απόκρισή σου και τις πολύτιμες υποδείξεις σου.
Όμως ανάρτησα αυτό το θέμα όχι για να ξανακάνουμε συζήτηση για το αν πρέπει κάποιος να επιλέγει χρυσό ή εμπειρία.
Εξάλλου έχει ήδη αναπτυχθεί διεξοδικά σε άλλο σημείο.
Απλά,επιδιώκω να βγάλω κάποια χρήσιμα συμπεράσματα για τη συγκεκριμένη ανάπτυξη παιγνιδιού το οποίο αψηφά το παραπάνω δίλλημα
(εκτός από την περίπτωση ίδιων σύντομων) και που μπορεί να βοηθήσουν και κάποιον άλλον.
Σίγουρα,κανείς δεν παίζει "τυφλά" μόνο για χρυσό ή για εμπειρία.
Βέβαια ο καθένας μπορεί να πει,σύμφωνα με αυτόν, ποιά είναι το καλύτερη μέθοδος για να παίξει κανείς το παιγνίδι αλλά το το θεωρώ αδόκιμο.
Το παιγνίδι είναι αρκετά στατικό και αν αρχίσουν να δίνονται και "οδηγίες προς ναυτιλομένους",τότε θα γίνει τελείως βαρετό αφού θα χαθεί η προσωπική εξερεύνηση και στρατηγική.

Τώρα,έχεις δίκιο αν υπολογίζεις ανα λεπτό πόσο χρυσό μαζεύεις,
όμως σου διαφεύγει το γεγονός ότι σε 100 αντοχή
μπορείς να παίξεις 17 εξάλεπτες αποστολές ή 50 δίλεπτες(ιδανικά).
Επομένως παίζεις περισσότερο έτσι,ότι και αν σημαίνει αυτό...
Το ερώτημα που έχω θέσει είναι καθαρό(νομίζω).
Μπορεί κάποιος να χτίσει ένα δυνατό χαρακτήρα παίζοντας μ ό ν ο σύντομες αποστολές
και πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει;
(Μιλώ ακόμη και για την περίπτωση όπου δίνεται(περίπου):
2λεπτη=100 εμπειρία,500 χρυσό
6λεπτη=500 εμπειρία,10000 χρυσό).
Εδώ,εγώ θα διαλέξω σύντομη, με την προσμονή να μου δοθεί κάτι καλύτερο,στα αναπομείναντα 4 λεπτά,
κάτι που προφανώς οικτίρεις("ακριβως με τη λογικη που προτιμας τις μικροτερες μεχρι τωρα (κακως!!!").

Παραδόξως,ο δικός σου δυνατός χαρακτήρας,συνηγορεί υπέρ.
Έχεις ολοκληρώσει 16225 αποστολές και είσαι στο επίπεδο 178.
Αυτό μας βγάζει ένα εντυπωσιακό μέσο όρο 91 αποστολές/επίπεδο,όταν εγώ έχω ένα ασθενικό 66!
Κάτι που ελάχιστοι παίκτες έχουν να επιδείξουν...
Παραβλέπω,το γεγονός ότι μπορεί να έπαιζες με επιπλέον αντοχή,
γιατί αυτό,απλώς μειώνει το χρόνο παραμονής στο εκάστοτε επίπεδο.

Όπως προείπα μπορεί,όμως,να κάνω και λάθος και γι αυτό συγχωρέστε την απειρία μου.
Παλιά 17-09-12, 21:48   #7
Άργος
Community Manager

Το avatar του χρήστη Άργος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Stoker Εμφάνιση μηνυμάτων

(Μιλώ ακόμη και για την περίπτωση όπου δίνεται(περίπου):
2λεπτη=100 εμπειρία,500 χρυσό
6λεπτη=500 εμπειρία,10000 χρυσό).
Εδώ,εγώ θα διαλέξω σύντομη, με την προσμονή να μου δοθεί κάτι καλύτερο,στα αναπομείναντα 4 λεπτά,
κάτι που προφανώς οικτίρεις("ακριβως με τη λογικη που προτιμας τις μικροτερες μεχρι τωρα (κακως!!!").
Ερώτηση:
Μήπως έβαλες ένα μηδενικό παραπάνω στην δεύτερη περίπτωση; Ή ηθελημένο ήταν;

οι αποστολές είναι της λογικής "περισσότερο εμπειρία ή περισσότερος χρυσός"
δηλαδή κάτι σαν:
(Α).............2λεπτη=100 εμπειρία,500 χρυσό
Αναγωγή σε 6λεπτη: 300 εμπειρία,1500 χρυσό
(Β)..............6λεπτη=500 εμπειρία,1000 χρυσό

Οπότε η (Α) μπορεί να χαρακτηριστεί σαν αποστολή "Χρυσού" και η (Β) σαν αποστολή εμπειρίας.

Ναι, υπάρχουν φορές που δεν "στέκουν" οι αποστολές, πχ Ίδιος χρόνος για 2 αποστολές αλλά η μία να δίνει περισσότερο χρυσό και εμπειρία (κάποτε το είχα δει, αλλά αρκετά παλιότερα).

Πριν αποφασίσετε τί είναι καλύτερο, πέρα από τις φανερές ανταμοιβές, υπάρχουν και οι "κρυφές".
Πχ 3 2λεπτες αποστολές σε σχέση με μια 6λεπτη, αποτελούν σίγουρα επιπλέον ευκαιρίες για κάποια ανταμοιβή σε αντικείμενο, φίλτρο ή αιματόλιθο, συν το γεγονός ότι και ανεβάζετε πιο γρήγορα το αντίστοιχο παράσημο αλλά και την φήμη στον παγκόσμιο χάρτη.

Οπότε Stoker, να προσθέσω και ένα ακόμα ερώτημα στη συζήτηση σας:

Έχοντας κατασταλάξει σε μία γραμμή πορείας (πχ αποστολές χρυσού), θα αποκλίνατε από την στρατηγική σας για να διαλέξετε πχ 2 3λεπτες (μία που σίγουρα δεν είναι η βέλτιστη επιλογή από τις 3 διαθέσιμες συν την επόμενη, αν είναι 3λεπτη, που δεν ξέρετε τί μπορεί να είναι τελικά) αποστολές, αντί για την βέλτιστη στο παράδειγμα μας) 6λεπτη αποστολή;

Για να δούμε τις απόψεις της κοινότητας.
Παλιά 18-09-12, 16:06   #8
MAIDEN 21
Banned

Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ...

φιλε μου το αποτελεσμα που βλεπεις αποστολων/λεβελ οφειλεται στο οτι επαιζα τελειως διαφορετικα απ'οτι παρα πολλοι εδω μεσα'π'την αρχη....
δλδ μονο χρυσο μεχρι καποιο λεβελ (εκτος ελαχιστων περιπτωσεων που προτιμουσα καποια που εδινε αναλογικα περισσοτερη εμπειρια...)
μετα αναμειξη των 2....
και τελος, το γυρισα σε φουλ εμπειρια (πραγμα που αρχισε να μου αυξανει αποτομα τα λεβελ) εκτος φυσικα αποστολων με οπλα που ο χρυσος καρααξιζε "τον κοπο"....
και φυσικα με 10/10 σαρκες παντα!!!....
τωρα, οσον αφορα αυτο που λες φιλε αργος, να σου πω την αληθεια, δεν κτλβα καλα τι εννοεις....
παντως, η δικη μου γνωμη ειν'οτι αν σου βγαλει 1 6λεπτη που σου δινει μεγιστο στο στατιστικο που θες παιρνεις εκεινη αβλεπη!!!...
προφανως και αν παρεις 2 3λεπτες 'η 3 2λεπτες στη θεση της μπορει και να εχεις κερδος με την εννοια ολων αυτων που εχετε πει (το τι μπορει να σου βγαλει δλδ στις επομενες κλπ), αλλα επειδη ακριβως "μπορει" και δεν ειναι "σιγουρο" εγω προτιμω αυτο που εχω μπροστα μου που λενε....
Ο χρήστης MAIDEN 21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following User Says Thank You to MAIDEN 21 For This Useful Post:
Παλιά 18-09-12, 17:09   #9
milcha
Junior Member

Προεπιλογή

Οι 3λεπτες αποστολές τις περισσότερες φορές είναι πραγματικό λαχείο.

Οσο για το κυρίως θέμα θα πώ οτι το ιδανικό είναι να παίζεις όλες τις αποστολές συγκρίνοντας απλά ποια από τις 3 προτεινόμενες σε ωφελει περισσότερο.
Ο χρήστης milcha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following User Says Thank You to milcha For This Useful Post:
Παλιά 18-09-12, 20:24   #10
Hellena
Senior Member

Το avatar του χρήστη Hellena

Περιοχή: Βόλος
Προεπιλογή

το σιγουρα δεν παιζει κανεις '' τυφλα'' μονο για χρυσο η εμπειρια συμπαικτη stoker μην το λες ...ειναι κ αυτο μια μεθοδος παιχνιδιου...
Ο χρήστης Hellena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following User Says Thank You to Hellena For This Useful Post:
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές