Bloodmoon - Supportforum

Επιστροφή   Bloodmoon - Supportforum > Παιχνίδι&Υποστήριξη > Στρατηγική&Tακτικές

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-05-13, 22:23   #1
Stoker
Senior Member

Το avatar του χρήστη Stoker

Προεπιλογή Οδηγός Εμπειρίας

Ο οδηγός που ακολουθεί είναι για όσους νέους στο παιγνίδι (και όχι μόνο) θέλουν
να ανεβάσουν γρηγορότερα επίπεδα με τη λιγότερη δυνατή αντοχή. Είναι προσανατολισμένος
κυρίως για αυτούς που παίζουν μόνο με την αρχική (100) αντοχή καθώς όσοι έχουν την
δυνατότητα αγοράς αιματόλιθων μπορούν να αψηφούν τέτοιες μεθόδους. Δεν είναι συμβουλές
αλλά παρατηρήσεις που μπορεί να βοηθήσουν και η τακτική που εγώ θεωρώ ως η καλύτερη
για αύξηση επιπέδων
. Άλλωστε όπως είχε πει ο Όσκαρ Ουάιλντ:
"Δε χρειάζεται να μου δίνετε συμβουλές, λάθη μπορώ να κάνω και μόνος μου"!!!

Καταρχάς παρατηρώ τις αποστολές που μου δίνονται από το Κάστρο και βλέπω πόση μέγιστη
εμπειρία έχει μια 2λεπτη. Προσοχή, για κάθε επίπεδο η εμπειρία της 2λεπτης δεν είναι
ίδια αλλά αυξάνεται λίγο.
Ας υποθέσουμε, τώρα, ότι είμαι στο 50 επίπεδο και μου δίνεται για μια:
2λεπτη αποστολή 200 εμπειρία, για μια 4λεπτη 400 και για μια 6λεπτη 600.
Αυτές είναι και οι μέγιστες εμπειρίες που μπορεί να μου δοθούν και όπως παρατηρώ η
εμπειρία της 2λεπτης είναι το μέτρο και για τις άλλες δύο αφού αποτελούν πολλαπλάσιες της.
Ξέροντας τώρα ότι η μέγιστη εμπειρία για 2λεπτη είναι 200 πράττω ως εξής:

α) αν μία από τις τρεις αποστολές του Κάστρου δίνει μέγιστη εμπειρία, επιλέγω αυτή (προφανές),
β) αν δύο ή όλες δίνουν μέγιστη, τότε επιλέγω αυτή με τη μεγαλύτερη (πάλι προφανές),
εδώ δεν υπάρχει λόγος να διαλέξω αυτή με τη μικρότερη αντοχή γιατί εκ των πραγμάτων η
αντοχή που έχω εξοικονομήσω δεν θα μου δώσει περισσότερη π.χ.
Δίνονται για 2λεπτη 200, για 4λεπτη 350 και για 6λεπτη 600 εμπειρία. Αν επιλέξω 2λεπτη
αντί για την 6λεπτη εξοικονομώ 4 λεπτά αντοχής, όμως αυτά θα μου δώσουν σε επόμενη
επίσκεψη στο Κάστρο το πολύ 400 εμπειρία άρα δεν βγαίνω κερδισμένος.
Δηλ. 200 της 2λεπτης + 400 της 4λεπτης μετά, μας κάνουν 600 όσο και της αρχικής 6λεπτης.

Όπως βλέπετε το σκεπτικό είναι να αποκτήσω τη περισσότερη εμπειρία με τη μικρότερη
σπατάλη αντοχής.

γ) αν τώρα μου δίνονται τρεις αποστολές και καμμία δεν δίνει τη μέγιστή της τότε πράττω
ως εξής:
Π.χ. δίνονται για 4λεπτη 250, για 4λεπτη 320 και για 6λεπτη 500 εμπειρία,
θα επιλέξω τη 4λεπτη με 320. Αυτό γιατί θα εξοικονομήσω 2 λεπτά που σε επόμενη επίσκεψη
μπορεί να μου δώσουν μέγιστη εμπειρία 200, άρα
320 της 4λεπτης αρχικής και 200 της 2λεπτης υποθετικής = 520 που υπερβαίνει τα 500 της
αρχικής 6λεπτης.

Βέβαια, η υποθετική μπορεί να μην έρθει στην επόμενη επίσκεψη αλλά πράττοντας έτσι και στις
υπόλοιπες το πλεόνασμα που θα δημιουργηθει θα εξισσοροπήσει τις απώλειες και με το παραπάνω.
Ακολουθούν τέσσερις διαδοχικές επισκέψεις με το ίδιο σκεπτικό για να καταλάβατε τι εννοώ:
Αν 2' με 150, 2' με 170 και 4' με 350 επιλέγω 2λεπτη με 170 + 200 2λεπτης
υποθετικής = 370 όταν η 4λεπτη δίνει μόνο 350 (όφελος 2 λεπτά). Τώρα αν και οι άλλες τρεις
είναι, ας πούμε, στο ίδιο μοτίβο θα έχω κερδίσει 8 λεπτά αντοχής με την ευκαιρία να αποκτήσω
απο αυτές 1600 εμπειρία καθώς 4*2=8*200=1600 ενώ αν επέλεγα τις αρχικές 4λεπτες με 350 θα
είχα 350*4=1400 μόνο εμπειρία (όφελος 200 εμπειρία που για το συγκεκριμένο επίπεδο (50)
είναι πολύ). Ελπίζω κατανοητό.

Στην ίδια περίπτωση, αν μετά τους υπολογισμούς διαπιστώνω ότι η εμπειρία σε δύο από τις τρεις
είναι ουσιαστικά η ίδια επιλέγω πάλι αυτή με τη μεγαλύτερη, π.χ.
δίνονται για 4λεπτη 250, για 4λεπτη 300 και για 6λεπτη 500, επιλέγω 6λεπτη αφού η 2λεπτη
που θα κερδίσω δεν θα μου δώσει παραπάνω από 200, άρα 300 της 4λεπτης (αρχικής) + 200 υποθετικά = 500.

Δεν θα μακρυγορήσω με άλλα παραδείγματα καθώς πρέπει να έγινε σαφές ότι
ο υπολογισμός γίνεται πάντα βάσει της 2λεπτης μέγιστης
.
Υποθέτω ότι δεν είναι δύσκολοι οι υπολογισμοί, απλώς ίσως να χρειάζεται μια μικρή εξάσκηση.
Άλλωστε ακονίζουν και το μυαλό!!!

Υ.Γ. α) Τα παραδείγματα είναι ενδεικτικά και με φίλτρο ταχύτητας (θεωρήστε το τελευταίο ως
απολύτως απαραίτητο).
β) Αν μου δίνονται σε αποστολές αιματόλιθος ή εξοπλισμός καλύτερος απο αυτόν που διαθέτω
τότε επιλέγω αυτά, ανεξαρτήτως εμπειρίας ή λεπτών (με τον πρώτο θα αποκτήσετε επιπλέον αντοχή
απο το Εργαστήριο και με το δεύτερο θα γίνεται πιο δυνατοί στα στατιστικά του "χαρακτήρα " σας.
Σε μεγαλύτερα επίπεδα ο ένας πόντος στα στατιστικά σας θα κοστίζει πολύ ακριβά άρα 4 πόντοι κέρδος,
ας πούμε, δεν είναι λίγο).
γ) Πρέπει να λάβετε υπόψη σας ότι η γρήγορη αύξηση επιπέδων ίσως κάνει το "χαρακτήρα" σας λιγότερο
δυνατό απέναντι στον ανταγωνισμό. Πάντως, το παιγνίδι επιβραβεύει το επίπεδο με αύξηση των
στατιστικών έστω και αν έχετε τα ίδια με αντίπαλο μικρότερου επιπέδου και με καλύτερο εξοπλισμό
και θωράκιση.
Αυτά από εμένα και τα υπόλοιπα θα τα ανακαλύψετε στη πορεία. Καλό σας παιγνίδι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stoker : 04-05-13 στις 22:37
Ο χρήστης Stoker δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following 5 Users Say Thank You to Stoker For This Useful Post:
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές