Bloodmoon - Supportforum

Επιστροφή   Bloodmoon - Supportforum > Παιχνίδι&Υποστήριξη > Στρατηγική&Tακτικές

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-06-13, 20:05   #1
Άργος
Community Manager

Το avatar του χρήστη Άργος

Question 10 πράγματα που κάθε νέος παίκτης θα πρέπει να ξέρει

Το συγκεκριμένο θέμα έχει σαν σκοπό να βοηθήσει τους νέους παίκτες, παρέχοντας τους μερικές σημαντικές πληροφορίες για το παιχνίδι.

Υπάρχει φυσικά το Εγχειρίδιο παιχνιδιού καθώς επίσης και πολλά θέματα από τους παίκτες του παιχνιδιού που αναλύουν διάφορες πτυχές του παιχνιδιού ή δίνουν διάφορες συμβουλές με βάση την εμπειρία τους(όπως για παράδειγμα αυτό , αυτό ή αυτό).

Εάν όμως έπρεπε να δώσετε μία συμβουλή σε κάποιο νέο χρήστη, ποια θα ήταν αυτή;

Ας δούμε τί λέει η κοινότητα μας .

Ο καθένας ας δώσει την βοήθεια του λοιπόν. Επίσης:

1)το κουμπί thanks βρίσκεται σε κάθε post, για να ευχαριστήσουμε το άτομο που έκανε το post ή να συμφωνήσουμε μαζί του (οπότε απαντήσεις του στυλ "+1" ή "συμφωνώ" χαλάνε το θέμα μας).

2)Σίγουρα όλοι έχετε πολλές βοήθειες να δώσετε, αλλά καλύτερο θα ήταν να μιλήσουν όσο το δυνατόν περισσότερα άτομα. Οπότε προσπαθήστε να περιορίσετε τις συμβουλές σας στο κάθε posts σας.

Ας ξεκινήσω πρώτος εγώ λοιπόν

Μία συμβουλή σε κάποιο νέο χρήστη

Προσοχή στην φυλή που θα επιλέξετε!!!!! Για να παίξετε στην ίδια ομάδα με τους φίλους σας, θα πρέπει να ανήκετε στην ίδια φυλή!
Παλιά 17-06-13, 11:03   #2
Hellena
Senior Member

Το avatar του χρήστη Hellena

Περιοχή: Βόλος
Προεπιλογή

Η δική μου συμβουλή είναι να μην αναλώνοντε σε διαπλοκές και ίντριγκες και απλά να χαρούνε το παιχνίδι τους Επίσης να προσέξουν και κάτι ...Το που μιλάνε και το τι λένε γιατί πολλά άτομα θα το παίξουν φίλοι τους αλλά λίγοι θα είναι αυτοί που θα αξίζουν πραγματικά ... και ένα τελευταίο ποτέ μα ποτέ να μην απαντάνε σε υβριστικό μνμ με το ίδιο ύφος... απλά αγνοήστε το η αναφέρετέ το στον κ. Άργος μας
Ίσως να μην είναι το είδος συμβουλών που θα περιμένατε κ. Άργος μας, αλλά πιστεύω είναι άξια αναφοράς...
Ο χρήστης Hellena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following 8 Users Say Thank You to Hellena For This Useful Post:
Παλιά 17-06-13, 17:37   #3
MarkusTheElder
Junior Member

Το avatar του χρήστη MarkusTheElder

Περιοχή: Larisa
Προεπιλογή

Η συμβουλη μου προς τους νεους παιχτες που θελουν να ασχοληθουν ειναι να ελεγχουν εκεινοι το παιχνιδι τους και να μην αφησουν το παιχνιδι να ελεγχει αυτους!!!
Ο χρήστης MarkusTheElder δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following 7 Users Say Thank You to MarkusTheElder For This Useful Post:
Παλιά 18-06-13, 18:16   #4
LexiS
Senior Member

Περιοχή: Somewhere between Forks and Mystic Falls :P
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα!
Ενδιαφέρον θέμα η αλήθεια είναι..
Δεν έχω τόση εμπειρία όση άλλα μέλη του παιχνιδιού αλλά θεωρώ ότι ίσως κάποιους τους βοηθήσουν.
Αν ξεκινούσα το παιχνίδι σαν νέο μέλος θα έδινα προσοχή στα εξής:
1)Θα επέλεγα από την αρχή τον τρόπο παιχνιδιού μου (χρυσό ή εμπειρία). Δεν θα πάρω θέση για το ποιο είναι σωστό, έχει συζητηθεί αρκετές φορές (αν υπάρχει "σωστός" τρόπος).
2)Θα κρατούσα την διαφορά των ενεργών μου φίλτρων κατά μέσο όρο 2-3 εβδομάδες (για να μην ξεμείνω ποτέ).
3)Θα χρησιμοποιούσα τον "σταυρό" από πολύ νωρίτερα για να ανεβάζω τα skills μου (και ιδιαιτέρως το χάρισμα ώστε να μπορώ να το ανεβάζω σταδιακά και παράλληλα με το επίπεδο μου -10% του επιπέδου, π.χ. επίπεδο 10-χάρισμα 100 -.
Δυστυχώς δεν μπορώ να αναφερθώ στον τρόπο διαμόρφωσης των χαρακτηριστικών γιατί είναι αντίστοιχα με την φυλή.
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ: Το παν είναι να διασκεδάζουμε και να ξεχνιόμαστε από τα πραγματικά προβλήματα. Με το να δημιουργούμε και άλλα χάνουμε την ουσία του πράγματος!
Παλιά 18-06-13, 21:04   #5
Vasilis1818
Senior Member

Προεπιλογή

Αν και δεν νομιζω οτι μπορω να πω κατι διαφορετικο απο οτι εχουμε συζητηση στο φορουμ εδω... Μιας κι απο εδω εμαθα οτι εμαθα δεν σημαινει οτι ειναι και 100% σωστος τροπος παιχνιδιου.

Εγω θα ελεγα για αρχη:
1) Ξεκινας να παιζεις με φουλ χρυσο και μετα απο καποιο λβλ (ας πουμε 70) φουλ εμπειρια και μονο.
2) Το χαρισμα να ειναι αρκετα υψηλο περιπου στο χ10 με το λβλ σου
3) απο ολα τα στατιστικα η επιδεξιοτητα παιζει μεγαλο ρολο σε οτι χαρακτηρα κι αν διαλεξεις οποτε μην το αφηνεις πισω...
4) και σημαντικοτερο να μην εισαι παρτιακιας... Να νοιαζεσαι για την φατρια σου να κανεις φιλους και παρεα. Γενικως να περνας καλα. Γιατι μετα απο καποιο καιρο ο λογος που θα συνεχισεις να παιζεις ειναι οτι θα εχεις παρεα...
Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following 7 Users Say Thank You to Vasilis1818 For This Useful Post:
Παλιά 22-06-13, 15:47   #6
Άργος
Community Manager

Το avatar του χρήστη Άργος

Προεπιλογή

Ας κάνουμε μια μικρή "περίληψη", με τις απόψεις που ακούστηκαν

-Για να παίξετε στην ίδια ομάδα με τους φίλους σας, θα πρέπει να ανήκετε στην ίδια φυλή!

-Χαρείτε το παιχνίδι!!!! Αλλά μην ξεχνάτε και τους φίλους σας εκτός παιχνιδιού!

-Προσοχή στην συμπεριφορά σας, καθώς παίζετε με άλλα άτομα. Μην προχωρείτε σε πράξεις που δεν θα πραγματοποιούσατε αν ήσασταν στην "πραγματική" σας ζωή.

-Το παιχνίδι είναι ομαδικό, προσπαθήστε να βρείτε μια ισορροπία μεταξύ του χαρακτήρα σας και της ομάδας σας.

-Υπάρχουν παλιότεροι παίκτες, και φυσικά το φόρουμ. Όσο είστε ακόμα στην αρχή αναζητείστε πολύτιμες πληροφορίες σχετικά με τις "στρατηγικές" του παιχνιδιού

Όλες οι απόψεις/γνώμες σεβαστές, αλλά πιστεύω ότι κάποιες ήταν λίγο πιο εξεζητημένες για κάποιο νέο χρήστη.

Άλλες απόψεις έχουμε;
Παλιά 22-06-13, 16:41   #7
Hellena
Senior Member

Το avatar του χρήστη Hellena

Περιοχή: Βόλος
Προεπιλογή

Έχουμε έχουμε
Λοιπόν, ότι και να παίζετε χρυσό ή εμπειρία ποτέ μην αφήνετε αποστολές που σας δείνουν μπουκαλάκια, αιματόλιθους ή φίλτρα ...για να μην χάσετε το χρυσό ή την εμπειρία !!!
Ο χρήστης Hellena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Hellena For This Useful Post:
Παλιά 22-06-13, 23:51   #8
Stoker
Senior Member

Το avatar του χρήστη Stoker

Προεπιλογή

Προσωπικά δεν έχω να δώσω κάτι παραπάνω στους νέους παίκτες (και συμπαίκτες μου) απ' ότι
έχω γράψει ως τώρα.
Μόνο να παίζουν με μέτρο, να κοιτάνε το φόρουμ για πληροφορίες, να είναι ευγενικοί με τους άλλους,
να μην είναι υπερόπτες, να βοηθάνε όποιον τους το ζητάει.
Ας προσπαθήσουν σε αυτό τον εικονικό κόσμο να κάνουν ότι δεν μπορούν ή δεν τους επιτρέπεται
στον πραγματικό και δεν εννοώ με την κακή έννοια.
Ας επαληθεύσουμε το όνομά μας ώς άνθρωποι, αυτοί δηλαδή που κοιτάνε πάνω.
Άλλωστε η "αρένα" δεν βρίσκεται εδώ και τα "θηρία" της είναι αγριότερα από τους συμπαίκτες μας.
Ο χρήστης Stoker δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following 6 Users Say Thank You to Stoker For This Useful Post:
Παλιά 25-06-13, 15:46   #9
DeathComes4U
Guest

Προεπιλογή

Καλησπέρα.
Συγνώμη αν με αυτό το μήνυμα χαλάσω την ροή του θέματος αλλά μιας και είμαι καινούριος παίκτης θέλω να μάθω κάτι σε σχέση με τα στατιστικά!
Στο Shakes and Fidget υπάρχουν κάποιοι στάνταρ τρόποι παιχνιδιού για να διαμορφώσει κάποιος τα στατιστικά του. π.χ. πολεμιστής: Δύναμη>Αντοχή>Τύχη , Μάγος: Ευφυΐα>Αντοχή>Τύχη , Τοξότης: Επιδεξιότητα>Αντοχή>Τύχη
Υπάρχει κάτι τέτοιο εδώ;;;Ξέρω ότι ο κάθε παίκτης διαμορφώνει τα στατιστικά του όπως θέλει αλλά αν μπορείτε μιλήστε για την δική σας άποψη και πείρα!
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-06-13, 19:36   #10
Stoker
Senior Member

Το avatar του χρήστη Stoker

Προεπιλογή

Σε αυτή την ενότητα υπάρχουν ήδη 3 (τρία) σχετικά θέματα και
αν ψάξεις λίγο παραπάνω θα βρεις και άλλα.
Με λίγα λόγια η απάντηση είναι ότι παίζοντας κατανοείς και διαμορφώνεις το "χαρακτήρα" σου.

http://forum.bloodmoon.gr/forumdisplay.php?f=24
(ερωτησεις για στατιστικα , Ισορροπία χαρακτηριστικών και
κυνηγός τελικά αξίζει;)

(Υ.Γ. Προτιμότερο να άνοιγες καινούργιο θέμα).
Καλή σου συνέχεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stoker : 25-06-13 στις 19:39 Αιτία: Πρόσθεση "κυνηγός τελικά αξίζει;"
Ο χρήστης Stoker δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following User Says Thank You to Stoker For This Useful Post:
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές